Co niesie ze sobą deszcz?

szamba betonowe

Przeciętna rodzina składająca się z czterech osób zużywa rocznie przeważnie 200 m³ wody pitnej, której cena permanentnie pnie się ku górze. Niema połowę owej ilości mamy możliwość zastąpić, wodą deszczową pochodzącą z dachu budynku. Taką wodę musimy w czymś przechowywać, często w tym celu wykorzystuje się szamba betonowe.

szamba betonowe

Zbiorniki takie jak szamba betonowe produkowane są w różnych pojemnościach i każdy może dobrać sobie wielkość do swoich potrzeb. Są one trwałe i szczelne. Przechowywana w szambie betonowym woda nie wchodzi w reakcje ze zbiornikiem i możemy ją bez obaw wykorzystać do potrzebnych celów.

 

Woda deszczowa jest nieskazitelnie czysta toteż możemy wykorzystać ją na wiele sposobów.  Z powodzeniem możemy zastosować ją do spłukiwania toalet, do podlewania ogrodu a nawet do prania. Korzystanie z wody deszczowej niesie ze sobą wiele korzyści ekologicznych, gdy deszczówka pozostanie w miejscu opadu zapobiegając tym samym powodziom czy obniżeniu poziomu wód gruntowych.

 

Możliwości zastosowania deszczówki w nieruchomości

 

Aby w pełni gospodarować wodą deszczową w domu, znaczące jest wykonanie dodatkowej instalacji rozprowadzającej deszczówkę. Niezbędne jest także zastosowanie hydrofora, który  pobierając wodę ze zbiornika będzie zasilał całą instalację. Woda deszczowa może być wykorzystywana spłukania WC, gdzie nie jest wymagana woda o jakości wodociągowej. Dodatkową zaletą, poza  oszczędnością wody, jest fakt, iż woda deszczowa nie posiada związków wapnia czyli znanego nam kamienia, który ujemnie wpływa na elementy znajdujące się we wnętrzu pralki.  Brak wapnia w deszczówce doskonale sprawdzi się podczas prania. W miękkiej wodzie lepiej rozpuszczają się środki piorące, co przyczynia się do mniejszej ilości ich użycia podczas prania.

 

Woda deszczowa do ogrodu

 

Gdy chcemy podlewać rośliny wodą deszczową wystarczy prosty układ zasilająco-pompowy i węże ogrodowe.  Posiadająca niskie pH deszczówka idealnie sprawdzi się do podlewania różnego rodzaju roślin na działce, a bogactwo substancji odżywczych sprzyjająco wpłynie na ich rozwój. Woda deszczowa nie będzie ponadto też zostawić białego osadu wokół roślin, który pojawia się w przypadku wykorzystania wody z kranu. Walorem deszczówki jest temperatura, której wartość jest bliska temperaturze otoczenia.