Jak wykorzystać wodę deszczową

szamba betonowe

Zwyczajna rodzina składająca się z czterech osób zużywa rocznie przeważnie 200 m³ wody pitnej, której cena bezustannie wzrasta. Niema połowę takowej ilości mamy możliwość zastąpić, wodą deszczową pochodzącą z dachu budynku. Wodę tą musimy w czymś przetrzymywać, często w tym celu wykorzystuje się szamba betonowe.

 

szamba betonoweZbiorniki takie jak szamba betonowe sprzedawane są w różnych objętościach i każdy może dobrać sobie wielkość do swojego zapotrzebowania. Są one trwałe i szczelne. Przetrzymywana w szambie betonowym woda deszczowa nie wchodzi w reakcje ze zbiornikiem i możemy ją bez problemu wykorzystać do potrzebnych celów.

 

Woda deszczowa jest nieskazitelnie czysta toteż możemy wykorzystać ją na wiele sposobów.  Stosuje się ją do spłukiwania toalet, do podlewania ogrodu a nawet do prania. Korzystanie z wody deszczowej niesie ze sobą wiele korzyści dla środowiska, gdy deszczówka pozostanie w miejscu opadu zapobiegając tym samym powodziom czy obniżeniu poziomu wód gruntowych.

 

Możliwości zastosowania deszczówki w mieszkaniu

 

Aby w 100% gospodarować wodą deszczową w domu, istotne jest wykonanie dodatkowej instalacji rozprowadzającej wodę. Bardzo ważne jest także zamontowanie hydrofora, który  pobierając wodę ze zbiornika będzie zasilał całą instalację. Woda deszczowa może być wykorzystywana spłukania w toalecie, gdzie nie jest wymagana woda o jakości wodociągowej. Dodatkową zaletą, poza  oszczędnością wody, jest fakt, iż woda deszczowa nie posiada związków wapnia czyli znanego nam kamienia, który niedobrze wpływa na przykład na elementy znajdujące się we wnętrzu pralki.  Brak wapnia w deszczówce doskonale sprawdzi się podczas prania. W miękkiej wodzie dużo lepiej rozpuszczają się środki piorące, co przyczynia się do mniejszej ilości ich użycia podczas prania.

 

Woda deszczowa do ogrodu

 

Gdy mamy zamiar podlewać rośliny wodą deszczową potrzebny jest tylko prosty układ zasilająco-pompowy i węże ogrodowe.  Posiadająca niskie pH deszczówka fantastycznie sprawdzi się do podlewania różnych roślin na działce, a bogactwo substancji odżywczych pozytywnie wpłynie na ich rozwój. Woda deszczowa nie będzie także zostawić białego osadu wokół roślin, który pojawia się jeśli stosujemy wodę z kranu. Walorem deszczówki jest również temperatura, której wartość jest bliska temperaturze otoczenia.