Ekonomiczny dom

szamba betonowe

 

Przeciętna rodzina składająca się z czterech osób zużywa rocznie około 200 m³ wody pitnej, której koszt bez przerwy pnie się ku górze. Niema połowę tej ilości zdołamy zastąpić, deszczówka pochodzącą z opadów. Taką wodę musimy w czymś przechowywać, często w tym celu stosuje się szamba betonowe.

 

Zbiorniki takie jak szamba betonowe występują w różnych pojemnościach i każdy może wybrać sobie wielkość do swoich potrzeb. Są one trwałe i szczelne. Przechowywana w szambie betonowym woda nie wchodzi w reakcje ze zbiornikiem i możemy ją z pewnością wykorzystać do różnych celów.

 

Deszczówka jest bardzo czysta toteż możemy wykorzystać ją w różnoraki sposób.  Z powodzeniem możemy zastosować ją do spłukiwania w toalety, do podlewania ogródka a nawet do prania. Stosowanie wody deszczowej niesie ze sobą wiele korzyści ekologicznych, gdy deszczówka pozostanie w miejscu opadu zapobiegając tym samym powodziom czy obniżeniu poziomu wód gruntowych.

 

Możliwości wykorzystania  deszczówki w gospodarstwie domowym

 

szamba betonoweAby w pełni gospodarować wodą deszczową w domu, bardzo ważne jest wykonanie dodatkowej instalacji rozprowadzającej deszczówkę. Wydaje się, że kluczowe jest także zastosowanie hydrofora, który  pobierając wodę ze zbiornika będzie zasilał całą instalację. Woda deszczowa może być wykorzystywana spłukania WC, gdzie nie jest konieczna woda o jakości wodociągowej. Dodatkowym plusem, poza  oszczędnością wody, jest fakt, iż woda deszczowa nie posiada związków wapnia czyli po prostu kamienia, który negatywnie wpływa na elementy znajdujące się w pralce.  Brak wapnia w deszczówce dobrze sprawdzi się podczas prania. W miękkiej wodzie lepiej rozpuszczają się środki piorące, co przyczynia się do mniejszego ich zużycia podczas prania.

 

Deszczówka do ogrodu

 

Jeżeli chcemy podlewać rośliny wodą deszczową wystarczy prosty układ zasilająco-pompowy i węże ogrodowe.  Posiadająca niskie pH deszczówka fenomenalnie sprawdzi się do podlewania różnego rodzaju roślin działkowych, a bogactwo substancji odżywczych sprzyjająco wpłynie na ich wzrost. Woda deszczowa nie będzie dodatkowo zostawić białego osadu na roślinach, który pojawia się w przypadku wykorzystania wody z kranu. Plusem deszczówki jest temperatura, której wartość jest podobna do temperatury otoczenia.