Gospodarność w domu

szamba betonowe

Zbiorniki takie jak szamba betonowe dostępne są w różnych gabarytach i każdy może dobrać sobie wielkość do swoich wymogów. Są one trwałe i szczelne. Gromadzona w szambie betonowym deszczówka nie wchodzi w reakcje ze zbiornikiem i możemy ją bezpiecznie wykorzystać do potrzebnych celów.

Statystyczna rodzina składająca się z czterech osób zużywa rocznie przeważnie 200 m³ wody pitnej, której cena bezustannie rośnie. Niema połowę tej właśnie ilości mamy możliwość zastąpić, wodą deszczową pochodzącą z dachu budynku. Wodę taką musimy w czymś magazynować, często w tym celu wykorzystuje się szamba betonowe.

 

Woda deszczowa jest nieskazitelnie czysta toteż możemy wykorzystać ją na wiele sposobów.  Ma zastosowanie do spłukiwania toalet, do podlewania ogrodu a nawet do prania. Korzystanie z wody deszczowej niesie ze sobą wiele korzyści przyjaznych środowisku, gdy deszczówka pozostanie w miejscu opadu zapobiegając tym samym powodziom czy obniżeniu poziomu wód gruntowych.

 

Możliwości zastosowania deszczówki w domu

szamba betonowe

Aby całkowicie gospodarować wodą deszczową w domu, istotne jest wykonanie dodatkowej instalacji rozprowadzającej wodę deszczową. Wydaje się, że zasadnicze jest także montaż hydrofora, który  pobierając wodę ze zbiornika będzie zasilał całą instalację. Woda deszczowa może być wykorzystywana spłukania toalety, gdzie nie jest wymagana woda o jakości wodociągowej. Dodatkową zaletą, poza  oszczędnością wody, jest fakt, iż woda deszczowa nie posiada związków wapnia czyli znanego nam kamienia, który niedobrze wpływa między innymi na elementy znajdujące się we wnętrzu pralki.  Brak wapnia w deszczówce doskonale sprawdzi się podczas prania. W miękkiej wodzie doskonale rozpuszczają się środki piorące, co przyczynia się do mniejszej ilości ich użycia podczas prania.

 

Woda deszczowa do ogrodu

 

Do podlewania roślin wodą deszczową potrzebny jest jedynie prosty układ zasilająco-pompowy i węże ogrodowe.  Posiadająca niskie pH deszczówka najlepiej sprawdzi się do podlewania różnego gatunku roślin na działce, a bogactwo substancji odżywczych dobrze wpłynie na ich rozwój. Woda deszczowa nie będzie również zostawić białego osadu wokół roślin, który pojawia się gdy korzystamy z wody  z kranu. Walorem deszczówki jednocześnie jest temperatura, której wartość jest bliska temperaturze otoczenia.

 

Zapisz