Zalety wody deszczowej

szamba betonowe

Statystyczna rodzina składająca się z czterech osób zużywa rocznie w granicach 200 m³ wody pitnej, której koszt systematycznie rośnie. Niema połowę takiej ilości można zastąpić, deszczówka pochodzącą z opadów. Wodę taką musimy w czymś magazynować, często w tym celu stosuje się szamba betonowe.

 

Zbiorniki takie jak szamba betonowe sprzedawane są w różnych gabarytach i każdy może wybrać sobie wielkość do swoich wymogów. Są one trwałe i szczelne. Gromadzona w szambie betonowym deszczówka nie wchodzi w reakcje ze zbiornikiem i możemy ją bez problemu wykorzystać do różnych celów.

 

Deszczówka jest bardzo czysta toteż możemy wykorzystać ją w różnoraki sposób.  Ma zastosowanie do spłukiwania w toalety, do podlewania ogródka a nawet do prania. Stosowanie wody deszczowej niesie ze sobą wiele korzyści przyjaznych środowisku, gdy deszczówka pozostanie w miejscu opadu zapobiegając tym samym powodziom czy obniżeniu poziomu wód gruntowych.

 

szamba betonoweZastosowanie deszczówki w mieszkaniu

 

Aby całkowicie gospodarować wodą deszczową w domu, zalecane jest wykonanie dodatkowej instalacji rozprowadzającej wodę deszczową. Raczej niezbędne jest także montaż hydrofora, który  pobierając wodę ze zbiornika będzie zasilał całą instalację. Woda deszczowa może być wykorzystywana spłukania toalety, gdzie nie jest niezbędna woda o jakości wodociągowej. Dodatkowym plusem, poza  oszczędnością wody, jest fakt, iż woda deszczowa nie posiada związków wapnia czyli znanego wszystkim kamienia, który źle wpływa między innymi na elementy znajdujące się w pralce.  Brak wapnia w deszczówce świetnie sprawdzi się podczas prania. W miękkiej wodzie doskonale rozpuszczają się środki piorące, co przyczynia się do mniejszego ich zużycia podczas prania.

 

Deszczówka do ogrodu

 

Gdy mamy zamiar podlewać rośliny wodą deszczową potrzebny jest jedynie prosty układ zasilająco-pompowy i węże ogrodowe.  Posiadająca niskie pH deszczówka doskonale sprawdzi się do podlewania różnego gatunku roślin w ogrodzie, a bogactwo substancji odżywczych dobrze wpłynie na ich wzrost. Woda deszczowa nie będzie także zostawić białego osadu na roślinach, który pojawia się gdy korzystamy z wody  z kranu. Zaletą deszczówki jednocześnie jest temperatura, której wartość jest podobna do temperatury otoczenia.