Ekonomia w domu

szamba betonowe

Zwyczajna rodzina składająca się z czterech osób zużywa rocznie blisko 200 m³ wody pitnej, której cena nieustannie wzrasta. Niema połowę takowej ilości możemy zastąpić, wodą deszczową pochodzącą z dachu budynku. Wodę tą musimy w czymś przetrzymywać, często w tym celu wykorzystuje się szamba betonowe.

 

Zbiorniki takie jak szamba betonowe wykonywane są w różnych objętościach i każdy może dobrać sobie wielkość do swojego zapotrzebowania. Są one trwałe i szczelne. Przetrzymywana w szambie betonowym woda deszczowa nie wchodzi w reakcje ze zbiornikiem i możemy ją spokojnie wykorzystać do potrzebnych celów.

 

Woda deszczowa jest nieskazitelnie czysta toteż możemy wykorzystać ją na wiele sposobów.  Stosuje się ją do spłukiwania toalet, do podlewania ogrodu a nawet do prania. Korzystanie z wody deszczowej niesie ze sobą wiele korzyści dla środowiska, gdy deszczówka pozostanie w miejscu opadu zapobiegając tym samym powodziom czy obniżeniu poziomu wód gruntowych.

 

Wykorzystanie deszczówki w lokum

 

szamba betonoweAby w 100% gospodarować wodą deszczową w domu, niezbędne jest wykonanie dodatkowej instalacji rozprowadzającej wodę. Ważne jest także zamontowanie hydrofora, który  pobierając wodę ze zbiornika będzie zasilał całą instalację. Woda deszczowa może być wykorzystywana spłukania w toalecie, gdzie nie jest potrzebna woda o jakości wodociągowej. Dodatkową zaletą, poza  oszczędnością wody, jest fakt, iż woda deszczowa nie posiada związków wapnia występujących w postaci znanego nam kamienia, który niekorzystnie wpływa na przykład na elementy znajdujące się we wnętrzu pralki.  Brak wapnia w deszczówce idealnie sprawdzi się podczas prania. W miękkiej wodzie dużo lepiej rozpuszczają się środki piorące, co przyczynia się do mniejszej ilości ich użycia podczas prania.

 

Woda deszczowa do ogrodu

 

Jeśli chcemy podlewać rośliny wodą deszczową potrzebny jest tylko prosty układ zasilająco-pompowy i węże ogrodowe.  Posiadająca niskie pH deszczówka fantastycznie sprawdzi się do podlewania różnych roślin ogrodowych, a bogactwo substancji odżywczych pozytywnie wpłynie na ich rozwój. Woda deszczowa nie będzie też zostawić białego osadu wokół roślin, który pojawia się jeśli stosujemy wodę z kranu. Atutem deszczówki jest również temperatura, której wartość jest bliska temperaturze otoczenia.